Vajina Boyu

Vajina duvarı çok esnek olduğu için vajinanın boyunu ilişki sırasında anlamak mümkün olmayabilir. Bazı kadınlar dar bir vajinanın cinsel ilişkiden alınan zevki artırdığına inanıyor. Bu doğru olabilir. Ayrıca geniş bir vajina bir kadını utandırabilir. Pekiyi "genişin" ölçüsü ne ve yatak odası efsaneleri doğru mu?

Vajinanın boyu değişkendir.

Vajinanız gevşek durumdayken duvarları birbirine değer. Çapı 2,5 santimetre, uzunluğu da 9 – 10 santimetredir. Ama cinsel ilişkiye hazır olduğunuzda bu boyutlar değişir. Vajinanın çapı vajinal kanalın her tarafında aynı kalmaz.

Vajinanın girişi daralır ve iç bölümleri genleşir. Vajinanın ön bölümü 4 santimetre genişliğindedir. Vajina derine inildikçe genişler. Vajinanın sonunun çapı çoğunlukla 6,5 santimetredir. Vajinanın uzunluğu da değişir. Bir genç kızın ön vajina duvarı 6,5 santimetre boyundadır. Arka duvarı 9, toplam uzunluğuysa 15 santimetredir. Ancak bu ölçüler doğumda vajina aşırı genişlediği için doğumdan sonra değişir. Çoğu kadın vajinasının gevşediğinden ve idrar kaçırmaktan yakınır.

Çok büyük değil mi?

4 santimetrenin erkeklik organı için çok küçük olduğunu düşünebilirsiniz. Ama vajina duvarı çok esnek olduğu için farklı boyutta erkeklik organına uyum sağlayabilir. Vajina çok büyük ölçülerde uzayabilir ve genişleyebilir. Normal durumda vajina kasları gevşektir ve birbirine değer. Ama iç vajina duvarı genişler ve uzar. Ortalama bir kadın 23 santimetre uzunluğunda, 6,5 santimetre enindeki bir erkeklik organını vajinasına alabilir. Kadınların yüzde 60’ının vajinası normal boyutlarda, yüzde 10’unun küçük, yüzde 30’unun büyüktür.

Vajinanız çok genişse bazı sorunlar yaşayabilirsiniz:

•Kadın da erkek de cinsel ilişkiden daha az zevk alır.
•Vajinadan gaz çıkartma. 
•İdrar kaçırma.
•Bazı durumlarda, orta yaş döneminde ya da daha sonra vajina sarkması.

Vajinanızı sıkılaştırmak için düzenli olarak Kegel alıştırmaları yapabilirsiniz. Ancak bazı durumlanda Kegel egzersizleri işe yaramaz ve vajinayı daraltmak için cerrahi operasyon gerekebilir.

İLGİLİ HABERLER

Vajina Estetiği

Vajina Estetiği

Doğum yapmak, ilerleyen yaş ve hormon düzeyindeki azalmaların yanı sıra görsel olarak hoşumuza gitmeyen bazı detaylar vajina estetiğiyle çözüm buluyor.

Buyrunuz Kadın Kondomu!

Buyrunuz Kadın Kondomu!

Korunmasız ilişkinin nelere yol açabileceğini hemen herkes biliyor. AIDS’ten genital herpes’e uzanan pek çok hastalığın yanı sıra istenmeyen gebeliklerle de karşılaşmak mümkün. Vakit korunmayı erkekten beklemek yerine hazırlıklı olma vakti. Buyrunuz kadın kondomu!

Kendinizi Yatakta Sevmenin Yolları

Kendinizi Yatakta Sevmenin Yolları

Dr. Louann Brizendine, Kadın Beyni adlı kitabında, orgazm yaşamanın tek yolunun sadık koruyucunuz amigdala'yı kapatmak olduğunu belirtiyor. Çünkü kendinizi güvensiz hissettiğiniz anda bu küçük organ harekete geçiveriyor. Sonuç: Orgazm gerçekleşmiyor.

Puan:

Yorumlar

Yorum Yaz


(E-postanız ziyaretçilere gösterilmeyecek.)
KADIN SAĞLIĞI