Cilde İyi Gelen Yağlar

Deri vücudumuzun en büyük organı ve doğal olarak yağ salgılar. Bu anlamda da yağa ihtiyaç duyar. Yağ deyip geçmeyin bazı bitkilerin özleri; cildi yeniliyor, akneyi yok ediyor, saç köklerine oksijen taşıyor. Bazısı da var ki gözenekleri tıkıyor, cilt sağlığını bozuyor. İşte cilde iyi gelen dört yağ…

Vücudumuzun en büyük organı olan deri (cilt), doğal olarak yağ salgılar. Peki bu yağlar neden yenilemek, temizlemek ve nemlendirmek için kullanılmasın? Aslında Japonya gibi bazı ülkelerde cilt bakımı için yağ temelli cilt ürünleri tercih ediliyor. Yaşlandıkça, derinin nem düzeyi azalıyor ve bu da kuruluğa ve su kaybına neden oluyor. Bunun sonucu olarak da ince hatlar ve kırışıklıklar daha belirgin hale geliyor. Önde gelen cilt bakımı ürünlerinin çoğunluğunun ana bileşeninin yağ olduğunu öğrendiğinizde sakın şaşırmayın.

Peki yağ cildimize ne yapıyor? Yağ yumuşatıcı olduğu için, derinin üst katmanlarındaki hücrelerin arasındaki boşlukları dolduruyor. Bu temel lipidleri yenileyen yağ temelli ürünler pürüzlü cildi düzeltiyor ve yağlandırıyor. Kimyasal yapılarından dolayı deri, su temelli nemlendiricilere göre yağları daha kolay emiyor.

Önemli olan doğru ürünü seçmek. Madeni yağlar ve hindistancevizi yağı gibi bazı yağ türleri gözeneklerinizi tıkayabilir ve cilt sağlığınıza zarar verebilir. Ama cildimize çok yararlı yağlar da var:

Jojoba Yağı: Cildi güçlendirir. Doğal yağ salgısıyla aynı yapıda olan jojoba yağı, üst deriyi güçlendirirken yağ oluşumunu azaltır.

Çay Ağacı Yağı: Mantar ve bakteri düşmanıdır. Çay ağacı yağı yüzyıllardır cildi iyileştirmek için kullanılıyor. Ayrıca saç köklerine oksijen taşır, sivilcelere neden olan bakterileri azaltır ve öldürür.

Badem Yağı: Cildi rahatlatır. Yüzyıllardır kullanılan badem yağı cildi besler ve hassas ciltleri rahatlatır.

Buğday Rüşeym Yağı: Akne savaşçısıdır. Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri bakımından zengin olan buğday, rüşeym yağı akne ve lekeleri geçirir ve antioksidan özellikleri vardır.

Puan:

Yorumlar

Yorum Yaz


(E-postanız ziyaretçilere gösterilmeyecek.)
YÜZ VE VÜCUT BAKIMI